Hakkımızda

hakk.jpeg
dede_low.png

Dedem
İ. Şükrü Tokuş

                       BİZ KİMİZ?

 

                      Merhaba :)

 

                      Ben Duygu, bugüne kadar instagramda tüm o yazıları yazan çizen kişi…:)

Sizlere bu harika ürünlerimizi ulaştırmamızı asıl sağlayan ise, canım annem ve babam, onların paha biçilemez emeği…

                    Annem ve babam aslında diş hekimi, yıllarca diş hekimliği yaptılar ve hala da yapıyorlar… Ablam ise, bir yıl sonra profesör olmayı hedefleyen başarılı bir akademisyen… Hakkımda herkesin, “sen aslında ya ziraat mühendisi ya da veteriner olmalıymışsın, yanlış mesleği seçmişsin” dediği ben ise, avukatım… Gönlünü doğaya, toprağa, çiçeğe böceğe vermiş bir avukat… :)

                    Annemle babam, eskiden beri bahçelerimizde eker, diker, üretir… Bizde aile geleneği böyledir aslında, yiyeceğimizi, ekip dikebildiğimizi kendimiz yetiştiririz. Bizim aile için doğallık çok önemli yani... Kendimi bildim bileli biz her yaz yaylaya çıkardık-bizim yaylamız, Toroslar'ın göbeğindeki Çayarası(Gödre) yaylası. Çocukluğum ve yaz tatili dediğimde ilk aklıma gelen anılarım genelde hep yayladadır benim, dağ tepe, dere tepe derler ya, tam da öyle bir çocukluk geçirdim işte... Çok güzel, doğanın tam içinde bir çocukluk geçirdik biz…

                    Her yaz yaylaya çıkma geleneğimiz, özellikle babamın kalp krizi geçirmesinden sonra mecburen bir hayli azaldı, artık daha çok Alanya Demirtaş’taki bahçelerimizde üretim yapıyoruz. Burada, hem annemle babamın sıfırdan kendi kurdukları bahçede, hem de rahmetli dedemden kalan bahçelerimizde avokado, muz, narenciye(limon, portakal, mandalina, greyfurt, kamkat, lime), zeytin, keçiboynuzu gibi çeşitli pek çok meyve ağacımız var. Çok şükür ki, her meyvemizden fazla fazla var; ama en ennn çok avokadomuz var, bahçemizde her cins avokado bol miktarda var.

 

                      İşte biz de bir gün, “Fazla zeytinyağlarımızı isteyenlere gönderelim, e avokadomuz da çok, bahçemizde başka bir sürü meyvemiz de var, neden bu doğal ürünlerimizi isteyenlerle paylaşmayalım…” dedik ve @bahcemdentazealanya instagram hesabımız ile çıktık bu yola… 

 

                      Bu bir sürü leziz mi leziz avokadoları, narenciyeleri bize bırakan rahmetli dedem İbrahim Şükrü Tokuş, Türkiye’nin ilk avokado üreticilerinden olup,  Alanya Demirtaş bölgesinde 1970’li yılların başında çok sayıda avokado dikmiş, avokado bahçemizi ta o dönemde kurmuş işte. Dedem, günümüzdeki ismiyle Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün(BATEM)  gözetimi ve denetimi altında dikmiş ve yetiştirmiş avokadolarını… Bugün de pek çok avokado ve tabi narenciye ağaçlarımızın varlığı, canım dedem sayesindedir. Biz de, ailecek bu üretimi geliştirerek devam ettirme gayreti içerisindeyiz.

                        Bu kapsamda, iyi tarım sertifikası da almış olup, sizlere sertifikalı doğal ürünlerimizi gönderiyoruz.

                        Ne şanslıyız ki, ailemin yetiştirdiği bu ürünler sayesinde başta minik kızım olmak üzere hepimiz doğal besleniyoruz. Bu ata mirasına layığıyla sahip çıkabilmek, ağaçlarımızdan, yeşilden, doğadan güç alarak yaşamak ve kızıma tüm bunları aşılayabilmek... Ona bırakabileceğim en güzel miras, ağaç, yeşil, doğa sevgisi… Biliyorum; benim minik çiftçim de tıpkı ataları gibi olacak, ağaçlarımıza sahip çıkacak, onları koruyup kollayacak… :)

                       

                       Ürünlerimizin lezzeti, ağaçlarımızın işte bu derin köklerinden, her bir zerresindeki emekten, sevgiden gelmekte… 

                                                                                                                                          O zaman hepimize afiyet olsun :)

 

                                                                                                                                       Bahçemdentaze ailesinden sevgiler…