Sık Sorulan Sorular

Ufak notlar ve işinize yarayacak bilgiler

Avakodo nasıl olgunlaştırılır ve muhafaza edilir?


♥ Biz, avokadolarımızı siparişiniz üzerine bahçemizden toplayıp size tazecik gönderiyoruz; yani avokadolar size sert halde geliyor. İşte siz de, avokadoları aşağıda açıkladığımız şekilde en doğal yöntemiyle olgunlaştırmalısınız ☺ : ♥ Yöntem çok basit → Avokadoların yiyeceğiniz kadarının yanına birkaç tane elma koyup(limon da olur) hepsini birlikte birkaç kat gazeteye/kese kağıdına/havlu peçeteye,vb. sararak oda ısısında olgunlaştırmalısınız. Avokadonuzu ara ara elinizle yoklayın, her yanı yumuşamış ise, olmuş demektir, artık avokadonuzu yiyebilirsiniz ☺ Hemen yemeyecekseniz dışarıda bekletmeyin, hemen buzdolabının meyve/sebze kısmına koyun ve birkaç gün içinde tüketin ☺ Çok bekletmeyin ki, kararmasın, yoksa tadı bozulur, çürüyebilir…
→ Daha hızlı olgunlaşmasını isterseniz, terlemesini kontrol etmek şartıyla yukarıda bahsettiğimiz gibi avokadolarınızı elmayla sardıktan sonra bir poşete veya ağzı kapalı karton kutuya da koyabilirsiniz. Ama Dikkat!!! Avokadoları torbaya/poşete koyarsanız avokadolar terleyecektir-terlemesini kontrol etmenizi öneririz-terleyince bu şekilde unutursanız/bırakırsanız avokadolarda kararma, hatta çürüme dahi olur.
→ Diğerlerini ise, sertken birkaç kat gazeteye/kese kağıdına/havlu peçeteye,vb sarılı şekilde buzdolabının meyve/sebze kısmına kısa süreliğine koyabilirsiniz. Ancak belirtelim ki, avokado, tropikal bir meyve olduğundan soğuğu sevmez, o yüzden buzdolabında muhafazaya uygun bir meyve değildir, beklettikçe içi kararma yapar, tadı bozulur, sert kalıp olgunlaşmayabilir, hatta donabilir, atmak zorunda kalabilirsiniz. Tavsiyemiz; en iyi sonuç için kısa sürede, taze taze tüketilmesidir.
Keçiboynuzu unu nedir, nasıl muhafaza edilir ve neler yapılabilir?


♥ Keçiboynuzu unumuzu, mutlaka ağzı kapalı cam kavanozda buzdolabında saklamanızı öneriyoruz. Un, nem/ısı/ışık görmemeli ve güneşte kalmamalı, aksi halde bozulur. ♥ Keçiboynuzu(harnup) unumuzu, köyümüzdeki(Alanya Şıhlar Köyü) ağaçlarımızdan topladığımız keçiboynuzlarını kuruttuktan sonra değirmende öğüttürerek yapıyoruz. Fırınlama, kavurma gibi hiçbir işlem yapılmıyor(zaten renginden, kokusundan, unun yapısından bellidir bu). Sadece keçiboynuzu meyvesinin doğal yollarla kurumasını bekliyoruz ve öğüttürüyoruz. Yani, %100 organik ve hakikidir ☺ ♥ Unumuz tamamen doğal olduğu için saklama koşullarına dikkat etmenizi önemle rica ediyoruz. ♥ Keçiboynuzu unu, son derece sağlıklı ve faydalı bir gıda; hem doğal tatlandırıcı görevi gördüğünden şeker kullanımını en aza indiriyor, hem de yaptığınız şeyler kakaolu gibi oluyor. Keçiboynuzu ununu; kek, kurabiye, pankek, krep, bazlama, pişi, ekmek, vb gibi çeşitli hamur işlerinde kullanabileceğiniz gibi, omlete, yoğurda (meyveli yoğurtta çok güzel olur;)), içeceğiniz süte de karıştırabilirsiniz. Özellikle çocuklarımızın o sağlığa zararlı hazır tozları tüketmesindense, doğal keçiboynuzu ununa alışmalarını sağlamak en iyisi ☺ Kullanım alanı isteğe göre genişletilebilir. Kullanımında ise, örneğin keklerin normal tarifinde 2 su bardağı un deniyorsa, bunun yarısını keçiboynuzu unu yapabilirsiniz(daha fazla olmasını önermeyiz, çünkü kekinizde dağılma olabilir). Deneyerek, damak tadınıza göre miktarını belirleyebilirsiniz☺ ♥ Unlarımızı, güvenle tüketebilir, gönül rahatlığıyla çocuklarınıza, sevdiklerinize yedirebilirsiniz☺
Kudret narı kürü nasıl kullanılır?


♥ Mucizevi bitki diye bahsedilmesi boşuna olmayan, adının hakkını veren ‘kudret’ narının kullanım şekli: ♥ Taze meyvesi : Kudret narı olgunları balla karıştırılarak tüketilebiliyor. Olgunlaşarak turuncu rengini alan meyve, tabakta eziliyor, bir miktar balla karıştırılıp, sabahları aç karnına 1 yemek kaşığı yeniliyor. Üzerine hiçbir şey kullanılmıyor. ♥ Tazesinin olmadığı zaman/Kürü : Biz, kudret narı kürümüzü; kendi bahçemizde tohumdan ekip yetiştirdiğimiz organik kudret narlarımızdan, kendi hakiki zeytinyağımızla hazırlıyoruz. Halis zeytinyağı, meyvenin içindeki etmenleri, ballı küre nazaran daha kolay emdiği ve bu sayede şifası daha çok ortaya çıktığı için zeytinyağlı olarak hazırlamayı tercih ediyoruz. → Halis zeytinyağı içinde bekletilen kudret narı küründen, her sabah aç karna-önerileni:kahvaltıdan yarım saat önce- bir tatlı kaşığı alınarak (isteğe göre 1 tatlı kaşığı süzme balla karıştırılarak) yenilir. Rahatsızlığın şiddetine göre günde üç öğünden önce aynı şekilde aç karnına bir kaşık alınabilir. Önerilenden fazla miktarda tüketilmemesi gerekmektedir. En az 40 gün düzenli kullanımı önerilir. → Kudret narı kürünü, ağzı kapalı cam kavanozda tedbiren buzdolabında saklamanızı öneriyoruz. Üzerini zeytinyağı kapladığı sürece dışarıda da kolay kolay bozulmaz. →Kullanımından önce çalkalanıp homojen hale getirilmesini öneririz. →Ayrıca uzun süre kullanılmayacak ise, her gün veya gün aşırı çalkalanmasını/karıştırılmasını da öneriyoruz. ♥ Hariçten Kullanımlar İçin : Yanıklar, kesikler ve yaralar için kullanılıyor. Zeytinyağında bekletilmiş kudret narı, açık yaralar için ise en çabuk iyileştirici olarak biliniyor. Egzama, yara gibi cilt hastalıklarında da iyileştirici özelliğe sahiptir. ! DİKKAT ! Sağlık için çok faydalı olan kudret narının yanlış ve fazla tüketilmesi durumunda bazı yan etkiler gösterdiği bilinmektedir. Bilinçsizce tüketilen kudret narı karaciğere zarar verebilir. Yüksek kan şekerini düşürerek dengelediğinden şeker hastalarının, insülin kullananların dikkatli kullanması gerekir. Hamile ve emziren kadınların elbette tüketmemesi, kullanmaması gerekmektedir. Bunun dışında düzenli ilaç kullananlar, ciddi rahatsızlıkları olanlar kudret narını bir uzmana danışarak, doktor kontrolünde kullanmalıdır.
Muz nasıl olgunlaştırılır(sarartılır)?


♥ Biz, sipariş üzerine muzlarımızı dalından kesip sizlere tazecik gönderiyoruz; yani muzlar size yeşil ve sert halde geliyor. Muz yeşilken, yani sertken hasat edilir, daha sonra sarartılır; ancak bu sarartma işleminin, piyasada(market/manav,vb.) satılan muzlarda maalesef kimyasallarla yapıldığı bilinmektedir. Biz ise, tamamen doğal bir yöntemle, elmayla muzumuzu olgunlaştırırız(elma yumuşamayı sağlar). İşte siz de, size gönderdiğimiz muzları aşağıda açıkladığımız şekilde en doğal haliyle olgunlaştırmalısınız☺ : ♥ Yöntem çok basit → Muzları, yanına birkaç elma koyup hepsini birlikte birkaç kat gazeteye/kağıda(açıkta muz kalmayacak şekilde) sardıktan sonra, bunları bir karton kutuya veya torbaya koyup oda ısısında olgunlaştırmalısınız. [Bu arada küçük bir bilgi : Avokado olgunlaştırmada da aynı yöntemi kullanırız ;) ] Ama dikkat!!! Muzları torbaya/poşete koyarsanız muzlar terleyecektir-her gün terlemesini kontrol etmenizi öneririz-terleyince bu şekilde unutursanız/bırakırsanız muzlarda kararma, hatta çürüme dahi olur. ♥ Bir de, muzlarınızın illa sararmasını beklemeyin, muzlarınız yumuşamışsa olmuş demektir, kabuğu yeşil de kalmış olabilir yani☺ Sararacak diye uzun süre beklerseniz muzlarınız haddinden fazla olup kararmaya başlar, tadı da bozulur ☹ ♥ Muz soğuğu sevmez, asla soğukta, buzdolabında,vb. bekletilmemelidir. ♥ Muzlarımız kesinlikle sera muzu değildir; tamamen doğal, mevsiminde ve deniz havasında kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz açık bahçe muzudur. Güvenle tüketebilir, gönül rahatlığıyla çocuklarınıza, sevdiklerinize yedirebilirsiniz☺
Mısır ununuzun özellikleri nelerdir ve nasıl muhafaza edilir?


♥ Mısır unumuzu, ağzı kapalı cam kavanozda buzdolabında saklamanızı öneriyoruz. Un, nem/ısı/ışık görmemeli ve güneşte kalmamalı, aksi halde bozulur. ♥ Mısır unumuzu, yaylamızda (Alanya Çayarası/Gödre yaylası) yetiştirdiğimiz atalık tohum mısırlarımızdan yapıyoruz. ‘Sarı darı' dediğimiz, atalarımızdan bu yana, kadimden beri ektiğimiz yerli Toros mısırıdır bizim mısırımız. ♥ Yaylada kuruttuğumuz mısırlarımızı değirmende öğüttürerek elde ettiğimiz mısır unumuz, %100 doğal ve yerli olup, safi mısırdandır. GDO’lu mısırlarla uzaktan yakından alakası yoktur. ♥ Mısır unumuzu, yakıştırdığınız her türlü hamur işinde, omletlerde, çorbalarda, vs. kullanabileceğiniz gibi, kızartmalarda da kullanabilirsiniz. ♥Unlarımızı, güvenle tüketebilir, gönül rahatlığıyla çocuklarınıza, sevdiklerinize yedirebilirsiniz☺
“Kargo anlaşmamız var mı?"


Bize haliyle en çok sorulan bir konu da kargo durumu :)

Hemen açıklayalım :

Yurtiçi kargo ile anlaşmamız var ve bu sayede Türkiye’nin her yerine aynı ve uygun kargo bedeliyle gönderim yapmaktayız.

Kargo bedeli alıcıya aittir. Ayrıca zaman zaman kampanyalarımız olmakta; kargo dahil ve/veya hediyeli kampanyalı paket seçeneklerimizi sizlere sunmaktayız.
"Her yere kargo gönderiyor muyuz?"


Evet, Türkiye’nin her yerine aynı kargo bedeliyle gönderim yapıyoruz :)

Yurtiçi kargo ile anlaşmamız bulunmakta olup, oldukça uygun kargo bedelleriyle ürünlerimizi sizlerle buluşturuyoruz.
“Ödeme nasıl oluyor?"


Ödeme banka hesabına önden eft/havale şeklinde olup, Finansbank hesabımız bulunmaktadır.

Ürünlerimizi ödemeye istinaden topladığımız için ödeme önden alınmakta ve buna istinaden ürünler toplanıp gönderilmektedir.
"Kapıda ödeme var mı?"


En çok karşılaştığımız sorulardan biri de bu olduğu için hemen burada da açıklama getirelim :)

Maalesef, kapıda ödeme kargo şirketi ile anlaşmamız kapsamında değil. Ayrıca taze meyve/sebze ve çeşitli gıda gönderimi söz konusu olduğundan kapıda ödeme yöntemini pek de tercih etmek istemiyoruz ;)
"Avokadoyu sert mi gönderiyoruz, yumuşak mı?"


Avokadolarımızı sert, yani ham halde gönderiyoruz. Siparişiniz üzerine avokadolarımızı ağaçlarımızdan toplayıp bekletmeden hemen gönderdiğimiz için avokadolar size ulaştığında sert oluyor. Olgunlaştırma(yumuşatma) işlemini ise siz evde kendiniz yapıyorsunuz ve yöntem aslında çok basit :) Olgunlaştırma yöntemi hakkında ayrıntılı bilgiyeyine sık sorulanlar kısmından ulaşabilirsiniz.
"1 kilogramda kaç adet avokado bulunur?"


Avokado ağaçlarımızın her birinde çeşitli boyutlarda meyveler bulunmaktadır, dolayısıyla boyutuna bağlı olmakla birlikte, bir kg’da ortalama 5-6 adet avokado bulunmaktadır. Fuerte avokadolarımızda bu, ortalama 4-5 adet iken, cinsi gereği daha küçük olan hass avokadolarımızda 5-7 adet arasında değişmektedir. (Yine de belirtelim, adetler boyuta bağlı olduğundan nadiren de olsa değişkenlik gösterebilir)
"Muzlarımız yeşil mi, sarı mı? Sert(ham) mi gönderiyoruz, yumuşak mı?"


Muzlarımızı sizlere sert, yani ham halde gönderiyoruz. Çünkü muzlarımızı da, tıpkı avokadolarımız gibi kesip hemen gönderdiğimiz için muzlar yeşil, yani sert oluyor.

Muz hasadı, her zaman yeşil iken yapılır, hasat için sararması beklenmez yani. Muz sarartma işlemi ise;

1) Ya, maalesef yaygın olarak yapıldığı üzere muz sarartma tesislerinde kimyasallarla yapılır,

2) Ya da, bizden aldığınız muzlarda olduğu gibi bu işlemi siz evde doğal yollarla yaparsınız - oda ısısında yanına elma koyup sararak :) Yönetim çok basit aslında :) Muz sarartma/yumuşatma yöntemi hakkında ayrıntılı bilgiye yine sitemizin sık sorulanlar kısmındaki başlıktan ulaşabilirsiniz...
"Muzlarımız açık bahçe muzu mu, sera muzu mu?"


Muzlarımız açık bahçe muzudur, sera muzu değil.

Denize nazır, mis gibi deniz havasında yetişmektedir muzlarımız… Ve yerli muz olduğundan öyle kocaman kocaman da değildir veee deee çok lezzetlidir :)
“Siparişim ne zaman kargolanır? - Bana ne zaman ulaşır?- Ürünlerde bozulma olur mu?”


Ürünlerimizi siparişiniz üzerine bahçemizden taze taze toplayıp bekletmeden size hemen gönderiyoruz. Ürünler size, genellikle kargoya verdiğimiz günün ertesi günü veya ikinci gün teslim ediliyor. Akşam yola çıkıp ertesi gün öğlen olmadan ulaşan çok kargo bilirim, hem de uzak mesafe :)

Yine, ürünlerimizi siparişiniz üzerine dalından tazecik toplayıp hemen gönderdiğimiz için ve ayrıca avokado ve muzlarımızı da zaten ham halde gönderdiğimiz için, ürünlerde herhangi bir bozulma,vb. olmamaktadır. Paketi açar açmaz "Yaprağı üzerinde geldiler" "Evimiz bahçe koktu" "Gerçekten de tazecikler" "Gerçek portakal limon kokusunu tadını yeniden bize yaşattınız" gibi pek çok hayret ve mutluluk dolu mesajlar alıyoruz biz :) Ve de çoookk mutlu oluyoruz :)